петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Ќе се развива технологија за далечинско управување со авионите

avioni

Последни вести

Германската управа за контрола на воздушниот сообраќај (ДФС) ги повика водечките авиоиндустриски компании да ја разгледаат идејата за развивање на технологија која би овозможила преземање на контролата над авионите во лет од далечина, со што би се овозможило нивно безбедно слетување во случај на вонредна состојба, објави МИА.

Ваквото барање следи по падот на авионот на „Џерман вингс“ на 24 март, за што истрагата утврди дека го предизвикал копилотот Андреас Лубиц, кој се заклучи во пилотската кабина и го урна авионот во француските Алпи, при што загинаа сите 150 патници и членови на екипажот.

– Мораме да размислуваме подалеку од денешната технологија – изјави првиот човек на ДФС, Клаус Дитер Шејрле.

Според него, како што објави хрватскиот портал Индекс, таквиот систем би можел да се користи во вонредни состојби за да се преземе контролата над авионот и тој безбедно да се спушти.

– Не би рекол дека тоа не е едноставно решение. Сметам дека таква технологија ќе се појави веројатно дури во следната деценија – додаде Шејрле.

Најчитани вести