среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ќе се реконструира атмосферската под стоковната куќа „Мост“

Вкупната инвестиција за решавање на проблемите на вкупно 10-те критични места е околу 2 милиони евра.

poplava-skopje1

Последни вести

Од утре започнуваат градежните работи со кои ќе се подобри атмосферската мрежа под стоковната куќа Мост на булеварот Гоце Делчев.

Почетокот на градежните работи на атмосферската мрежа утре ќе го означат градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и в.д директорот на ЈП „Водовод и канализација“ Бојан Василевски.

Градот на терен веќе спроведува активности за справување со поплавите кои настануваат поради поројните дождови.

Вкупната инвестиција за решавање на проблемите на вкупно 10-те критични места е околу 2 милиони евра.

Упатен е и апел до сите градоначалници од Скопје, да почнат со лоцирање на критичните точки на локалните улици на кои има проблеми, за да почнат да се прават атмосферските канализации, кои пак треба да се приклучат во главните колектори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести