четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Ќе се реконструира железничката пруга Битола-Кременица

Со реконструкцијата се предвидува и изградба на крак до индустриската зона Жабени и изградба на нова железничка станица за прекуграничен сообраќај со сите придружни објекти.

pruga

Последни вести

Годинава ќе се реконстриура железничката пруга Битола-Кременица, во должина од околу 20 километри, најави Зоран Јошевски – претседател на Комисија за сообраќај на ОК ВМРО-ДПМНЕ во Битола.

Со реконструкцијата се предвидува и изградба на крак до индустриската зона Жабени и изградба на нова железничка станица за прекуграничен сообраќај со сите придружни објекти.

„Со обновата на железничката пруга Битола – Кременица ќе се овозможи побрз и посигурен транспорт на стоки до солунското пристаниште, како и поевтин превоз на туристи и патници“, посочи Јошевски.

Во овој капитален проект, Владата ќе вложи околу 20 милиони евра.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести