петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Ќе се рестартира фабриката „Руен инокс аутомобиле“ од Кочани

Во реконструкцијата на машинскиот парк и обновата на инфраструктурата компанијата „Кинг инокс аутомобиле“ ќе инвестира 350.000 евра сопствени средства со што ќе се произведуваат спојки и други делови за автомобилската индустрија од инокс, истакна на денешната прес-конференција Славе Јорданов, директор на компанијата.

ruen-500

Поврзани вести

Пакетот број 1 на „Руен ИТ“ во стечај кој беше продаден на аукција, а го купи конзорциумот „Кинг инокс и Офис експрес“ од Кочани во вредност од 1,5 милион евра, ќе почне со работа од 1 јуни оваа година.

„ Ќе почнеме со давање услуги во одделот за репарирање квачила, термичка обработка на делови и во ковачница, а потоа со 120 вработени ќе го стартуваме производството на делови – спојки за автомобилската индустрија во светот. Во реконструкцијата на машинскиот парк и обновата на инфраструктурата компанијата „Кинг инокс аутомобиле“ ќе инвестира 350.000 евра сопствени средства со што ќе се произведуваат спојки и други делови за автомобилската индустрија од инокс, истакна на денешната прес-конференција Славе Јорданов, директор на компанијата.

За почеток „Руен инокс аутомобиле“ ќе го вработи целиот стручен кадар од поранешната индустрија „Руен“ со цел да се раздвижи производството. Планира освојување на пазарите и вработување нови млади стручни кадри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести