сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Ќе се уриваат трафиките во Центар

Сите времени објекти за кои сосптвениците немаат комплетна документација ќе бидат отстранувани од понеделник

baraka4

Поврзани вести

Општина Центра од понеделник ќе почне да ги отстранува времените објекти, на кои веќе им е завршен договорот за поставување.  За другите сопственици на трафики кои се уште имаат валидни дозволи,  ќе се почека додека не им истече важноста на документите.

По примерот на Општина Аеродром и локалната власт  во Центар размислува да постави унифицирани времени објекти, но засега немаат конкретни решенија за тоа.

На територија на општина Центра,  функционираат околу 60 времени објекти,  чии сопственици до понеделник треба да достават комплетна документација во општинскиот сектор за инспекциски работи. Потребно е да се достави дозвола за поставување на времениот објект и важност на дозволата, во спротивно ќе се изврши присилно отстранување објектите, а трошоците ќе бидат наплатени од лицата кои што нема да ја исполнат обврската.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести