вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ќе се вештачи колку страдала Тијана пред да биде брутално убиена

tttijanaaa

Поврзани вести

Се уште е во тек истрагата за убиството на петнаесетгодишната Тијана Јуриќ од Србија, а судскиот процес против Драган Ѓуриќ ќе почне во февруари наредната година.

Како што пренесуваат српските медиуми ќе се вештачи и колку страдало девојчето пред брутално да биде убиено.

– Кога ќе биде завршено судското вештачење, ќе се прави невропсихијатарско вештачење на стравот кој го претрпела Тијана. Истрагата мора да биде звршена во рок од шест месеци, до јануари идната година, но ќе продолжи се додека обвинението не стапи на сила. Можно е да има и приговори по обвинението, рекла Маја Атанасковиќ, адвокатот на семејството Јуриќ.

Вештачењето за претпрен страв значи проценка на свесноста на жртвата во текот на нападот, колку патела и колку болки претрпела пред да умре.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести