Спорт

Ќе се вози Ф1 трка за Големата награда на Баку

Ќе се вози Ф1 трка за Големата награда на Баку

Првиот човек на Формула 1, Берни Еклстон, потврди дека во календарот за 2016. година влегува уште една трка – Големата награда на Баку.

Еклстон и министерот за млади и спорт на Азербејџан, Азад Рахимов, го претставија проектот за патеката во Баку.

“Во Азербејџан ќе се вози нова трка во Формула 1. Мило ми е што видов дека веќе е дизајнирана нова патека која ќе овозможи врвно натпреварување”, изјави Еклстон.

За потсетување, в недела се вози премиерната трка во Сочи, за Големата награда на Русија.