понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Ќе се враќа камп-туризмот во Дојран

Градоначалникот на Дојран, Борче Стамов вели дека општината интензивно работи на овозможување на камперскиот туризам, затоа што поранешните камперски места се нефункционални и во голем дел приватизирани.

kamp2

Последни вести

Враќањето на кампинг туризмот ќе биде еден од приоритетите на општина Дојран во настојувањата да се врати како препознатлива туристичка дестинација од времето кога покрај езерото ги имаше познатите кампинзи „Мрдаја“ и  „Ачикот“, пишува МИА.

Градоначалникот на Дојран, Борче Стамов вели дека општината интензивно работи на овозможување на камперскиот туризам, затоа што поранешните камперски места се нефункционални и во голем дел приватизирани.

– Денес не функционира вистински камп од причина што локациите на поранешните кампови или се приватизирани или испреплетени во имотно-правни спорови. Како локална власт ги разгледавме можностите и веќе почнавме со подготовки на нови локации за камп населби кои ќе им бидат понудени на заинтересирани инвеститори – вели Стамов.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести