петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Ќе започне со работа РТГ кабинет во Поликлиника Драчево

Во рамките на активностите на кабинетот ке се врши РТГ снимања на сите органи и скелет и ЕХО дијагностика на стомачни органи.

dracevo

Последни вести

Утре во 12 часот, директорката на ЈЗУ Здравствен Дом Скопје, Татјана Баевска Вучковиќ заедно со градоначалничката на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец Алексиќ ќе промовираат почеток со работа на РТГ кабинет во Поликлиника Драчево.

Следејќи ги потребите на граѓаните и залагањето за доближување на здравствените услуги спрема место на живеење, беа преземени активности за подготвка на простор, опрема и кадар за отварање на РТГ кабинет во Поликлиника Драчево. Во рамките на активностите на кабинетот ке се врши РТГ снимања на сите органи и скелет и ЕХО дијагностика на стомачни органи. Кабинетот ке работи секој работен ден во прва смена, а услугите ќе се извршуваат преку Мој Термин. Кабинетот е опремен со комплетно сервисиран постоечки апарат од друга служба во институцијата.

Како дистална Поликлиника дава здравствени услуги на околу 60 илјади жители , поради што изминатите две години се допринесе за блиски и квалитетни услуги на населението. Пред се започна со работа Кабинет по Интерна Медицина, комплетно биохемиски услуги по добивање на нов софистициран биохемиски анализатор од Министерство за здравство, како и давање на услуги во Кабинет ОРЛ со доктори од Клиника за ОРЛ. Во декември 2012г, отворен и пункт на ИМП.

Со отварање на РТГ кабинетот постигнуваме комплетни базични услуги на секундарно- специјалистичко-консултативно ниво, како и намалено време на чекање за услугите кои досега граѓаните ги добиваа во поликлиника Јане Сандански.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести