недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Кјетил Јансруд златен во супер веле слалом

Alpine Skiing - Winter Olympics Day 9

Поврзани вести

Норвежанецот Кјетил Јансруд е новиот олимписки шампион во супер веле слалом.

То јпатеката на Зимските олимписки игри во Сочи ја мина за време од 1:18.14 минути и беше за 30 стотинки побрз од Американецот Ендрју Вајбрехт. Бронзениот медал го поделија Канаѓанецот Јан Худек и Американецот Боде Милер, кои задоцнија по 57 стотинки зад победникот.

Интересно е дека Кјетил Јансруд. кој е голем фан на Ливерпул, го побара од организаторите стартниот број „8“, во чест на капитенот на „црвените“, Стивен Џерард.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести