Свет

Кличко бара да продолжат протестите на плоштадот Независност

Кличко бара да продолжат протестите на плоштадот Независност

Лидерот на украинската опозициска партија „УДАР“, Виталиј Кличко, повика на продолжување на протестите на централниот плоштад Независност во Киев, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Не треба да го напуштаме плоштадот, колку и да е потребно време за победа, недела , две, месец или повеќе“, изјавил Кличко пред учесниците на протестот.

„Ние инсистираме во земјата да има нова Влада, нов Парламент и нов претседател“, рекол опозицискиот лидер, додавајќи дека новата државна глава треба да го потпише договорот за за асоцијација со Европската унија.