понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кличко бара да продолжат протестите на плоштадот Независност

klicko

Поврзани вести

Лидерот на украинската опозициска партија „УДАР“, Виталиј Кличко, повика на продолжување на протестите на централниот плоштад Независност во Киев, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Не треба да го напуштаме плоштадот, колку и да е потребно време за победа, недела , две, месец или повеќе“, изјавил Кличко пред учесниците на протестот.

„Ние инсистираме во земјата да има нова Влада, нов Парламент и нов претседател“, рекол опозицискиот лидер, додавајќи дека новата државна глава треба да го потпише договорот за за асоцијација со Европската унија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести