среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Кличко: Јанукович не сака да се стави крај на кризата

Јанукович нема волја за ставање крај на политичката криза во Украина

Ukraine Protest

Поврзани вести

Лидерот на украинската опозициска партија УДАР, Виталиј Кличко, вели дека по средбата со претседателот Виктор Јанукович не забележал дека тој сака да се реши политичката криза во земјата.

„Претседателот се оддалечува од акцијата, што значи дека не сака реално решавање на кризата“, рекол Кличко.

Тој рекол дека било отворено прашањето за итна промена на Уставот, што значително ќе ја „намали температурата“ во општеството.

„Тој одговори дека се’ треба да помине во правни рамки и дека процесот на промена на Уставот може да трае и до пола година“, рекол Кличко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести