петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Кличко: Јанукович, запри го крвопролевањето

klicko

Поврзани вести

Славниот боксер и лидерот на украинските опозиционери Виталиј Кличко по средбата со претседателот Виктор Јанукович истакнал дека разговрот бил неуспешен.

„Јанукович апсолутно неадекватно реагира на ситуацијата. Се што им рече на демонстрантите е да го напуштат плоштадот и да го остават оружјето. Не ми е јасно за кое оружје говори кога полицијата пука на демонстрантите. Мислам дека Владата на Украина треба да ги повлече безбедносноте сили и да стави крај на крвопролевањето. За жал, тој не мисли така“, изјавил Кличко.

Во деноноќните немири во Киев во кои дојде до жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите 25 лица се убиени, а над 200 се повредени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести