сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Кличко моли за учество на ЛОИ во Рио

Wladimir Klitschko

Поврзани вести

Светскиот шампион во бокс во тешка категорија Украинецот Владимир Кличко се надева дека ќе му биде дозволено да настапи на Олимписките игри во Рио де Жанеиро во 2016 година. 

Меѓународната боксерска федерација, минатата година наведе дека Украина не може да настапи во Бразил , бидејќи не ги исполнува условите.

„Се надевам дека ќе имаат разбирање и дека за две години ќе бидам доволно здрав и мотивиран да се натпреварувам на Олимписките игри во Рио. Би било добро после 20 години повторно да ја освојам олимписката титула“, изјави помалиот од браќата Кличко .
Владимир има 38 години , за две ќе има 40 што е најстарата граница за учество на еден боксер на натпреварување во рамките на Олимписките игри. Тој во професионалната кариера има 64 борби , а на Олимписките игри можат да учествуваат само боксери со најмногу 20 борби.
Кличко пред два дена ја одбрани титулата во верзиите ВБО, ВБА, ИБФ и ИБО, откако во Оберхаузен го нокаутираше Австралиецот Алекс Лепај.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести