среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Кличко: Нема да дозволам крвопролевање во Украина

Кличко вети дека нема да се дозволи крвопролевање во Украина.

klicko

Поврзани вести

Опозицискиот лидер и иден претседателски кандидате, Виталиј Кличко истакна дека главна задача во моментот е да не се дозволат крвопролевања во Украина.

„Ќе направам се и нема да дозволам да се пролее крв. Тоа е нашата главна задача“, потенцираше Кличко, лидер на партијата УДАР, во своето обраќање пред почетокот на вонредната седница на Врховната рада.

Тој вети пред демонстрантите на киевскиот Плоштад на независноста дека по седницата ќе се врати кај нив и ќе им ги пренесе резултатите од дебатата во Парламентот.

Се очекува денеска Врховната рада да ги разгледа прашањата кои се од големо значење за власта и опозицијата, а можат силно да влијаат врз развојот на политичката ситуација во земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести