петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кличко победи во трката за градоначалник

Украинскиот боксерски шампион Виталиј Кличко победи на изборите за градоначалник на Киев, соопшти денес, веројатно новиот претседател на Украина Петро Порошенко.

1367646611_vitaliy-klichko

Поврзани вести

Украинскиот боксерски шампион Виталиј Кличко победи на изборите за градоначалник на Киев, соопшти денес, веројатно новиот претседател на Украина Петро Порошенко.

„Можам да кажам со сигурност дека, според нашите информации, Виталиј Кличко ќе биде новиот градоначалник на Киев“, рекол Порошенко , пренесува агенцијата АФП .

Милијардерот Порошенко му честиташе на Кличко на прес конференцијата на која беше и украинскиот боксерски шапмион.

Кличко, боксер од тешка категорија кој стана херој на опозицијата, се повлече од трката за претседател на Украина за да го поддржи Порошенко.

Изборите за градоначалник беа одржани денес во неколку украински градови заедно со претседателските избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести