четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Кличко се откажа од претседателската трка во Украина

Пресврт во Украина!

klicko

Поврзани вести

Лидерот на Украинска демократска алијанса за реформи, боксерот Виталиј Кличко, денеска изјави дека се откажува од кандидатурата за претседател на Украина.

Тој  истакна дека ќе се кандидира за градоначалник на Киев и побара Петро Порошенко да биде единствен претседателски кандидат на демократските сили во Украина.

„Ќе го направам Киев навистина европска престолнина и заедно ќе ја направиме Украина европска држава“, истакна Кличко, лидер на опозциското движење.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести