сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Клинсман: ФИФА секогаш ги штити поголемите репрезентации

KLINSMAN FIFA STITI

Последни вести

Видно разочаран поради несреќно примениот гол во 95 минута, селекторот на САД, Јирген Клинсман по натпреварот против Португалија остро ја нападна раководната структура во ФИФА, која според него, секогаш ги заштитува поголемите и попознатите репрезентации.

„Сето тоа е во ред, но мислам дека ФИФА направи се на овој Мундијал да биде во полза на големите тимови. Германија имаше еден ден повеќе одмор од нас, ние игравме во Манаус, тие таму во близина каде ќе се игра. Јасно е дека во сите групи се е наместено како би поминале големите тимови. Но, очигледно фудбалот е таков што и не им успева тоа секаде. Дуелот против Германија ќе биде уште еден тежок меч. Ќе кажам дуел на живот или смрт. Но тоа е СП. Мораш на светот да му покажеш дека си најдобар“, изјави селекторот на САД, Јирген Клинсман.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести