сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Клинтон: Аргументите на Путин потсетуваат на настаните 30-тите години

hilari klinton

Поврзани вести

Поранешната американска државна секретарка изјави дека рускиот претседател Владимир Путин се обидува да го „ресоветизира“ руското окружување, но дека тој е само во „потрага“ по потенцијалите на својата држава и ја загрозува стабилноста и мирот во Европа.

Клинтон, која важи за иден претседателски кандидат на демократите на следните избори во 2016-та година, изјавила дека „сите страни треба да ги избегнуваат чекорите кои што во овој чувствителен момент можат да бидат погрешно протолкувани или да водат до погрешни калкулации“.

Таа, на еден собир на демократи на Лонг Ајленд, рекла дека потезите на Путин потсетуваат на она што претходно се случило во Чехословачка и Романија.

„Тоа звучи познато, бидејќи тоа е она што Хитлер го направи во 30-тите години од минатиот век“, додала Клинтон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести