вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Клинтон победи на внатрепартиските избори во Калифорнија

hilari-klinton-foto-ap-1437050015-702163

Последни вести

Првичните резултати на американските медиуми покажувт дека Хилари Клинтон е победник на внатрепартиките избори кај демократите во Калифорнија.

Телевизиите Си-Ен-Ен и Ен-Би-Си соопштија за победата на Клинтон над сенаторот Берни Сандерс.

Победата во Калифорнија е најважната во последните државни првични избори, што се одржаа вчера.

Клинтон победи и во Њу Џерси, Њу Мексико и Јужна Дакота, додека Сандерс излезе победник во Северна Дакота и Монтана.

Најчитани вести