среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Клинтон со поголеми шанси за претседател од Трамп

Според најновите податоци, можноста за Клинтон да стане претседател изнесува 61 отсто, за разлика од пред седум дена кога изнесуваше 65 проценти.

tramp-klinton

Поврзани вести

Кандидатот за номинација на Демократите за претседател на САД Хилари Клинтон има поголема шанса  да стане претседател на државата отколку нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп, но во текот на изминатата недела се намали разликата меѓу нив, покажуваат резултатите од онлајн политичката обложувалница „Предикт ит“.

Според најновите податоци, можноста за Клинтон да стане претседател изнесува 61 отсто, за разлика од пред седум дена кога изнесуваше 65 проценти, објави сајтот, масто каде обложувачите можат да се обложат на мали парични износи и да одговорат со „да” или „не” како одговор на предвидувањата на идните настани.

Веројатноста дека Трамп ќе победи на изборите на 8 ноември, сега е 40 отсто, наместо 34 проценти од минатата недела.

Најчитани вести