понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Клинтон: Путин може да биде опасен

hilari kl

Поврзани вести

Поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтона која што денеска во Берлин ќе ја претстави својата книга „Тешки избори“ за германските медиуми изјави дека рускиот претседател Владимир Путин може да биде опасен.

„Мислам дека тој може да биде опасен. Човек како Путин секогаш оди до крај,“ изјави Клинтон.

Според нејзе „најновата агресија во Украина од страна на Путин“ мора да добие одговор во заедничка реакција на Западот.

„Ние не можеме да дозволиме еден политички водич, по Втората светска војна повторно да ја прекројува Европа, “ изјави Клинтон.

Таа додаде најголем дел од Украинците сакаат да живеат во земја која е мост меѓу Западот и Русија.

Смета дека посебно младите луѓе во Украина сакаат да бидат поврзани со Европа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести