Спорт

Кливленд е нов шампион во НБА

Кливленд е нов шампион во НБА
Кливленд е нов шампион во НБА

Екипата на Кливленд кавалирс е новиот шампион најсилната светската кошаркарска лига НБА.

Кливленд, ноќеска, на теренеот на противникот славеше победа во решавачкиот седми натпревар од финалето протов бранителот на трофејот од лани Голден стејт со 93:89.

Кавалирс предводени од Леброн Џејмс, кој дуелот го заврши со „трипл-дабл“ учинок од 27 поени, 11 скока и 11 асистенции, стигнаа до првата титула во клупската историја.

Леброн имаше поддршка и од Кајри Ирвинг кој средбата ја заврши со 26 поени, меѓу кои и тројка во последната минута од мечот која го најави крајот на надежта на воините за евентуален пресврт.

Кај Голден стејт најсветла точка беше Дрејмон Грин со 32 поени, 15 скока и 9 асистенции, додека послаб учинок од очекуваното имаа Стеф Кари кој постигна 17 и Клеј Томсон кој средбата ја заврши со 14 поени.

Успехот на Кливленд е дополнително повреден имајќи предвид дека Кавалирс е првиот тим кој до шампионскиот трофеј стигнал по негатива од 1-3 во победи, а со трите врзани во низа на крајот да остварат триумф со 4-3 во победи, нешто што не му успеало на ниту еден друг тим во историјата на НБА.