Спорт

Клоп го најавил своето заминување од Борусија Дортмунд

Клоп го најавил своето заминување од Борусија Дортмунд

Јирген Клоп наводно им соопштил на челниците на Борусија Дортмунд дека по завршувањето на сезоната ќе го напушти клубот.

Човекот кој е најзаслужен за успехот на Борусија во изминатите години и големата улога која ја имаше овој тим во германскиот фудбал, заминува од функцијата тренер.

Германските медиуми пишуваат дека Јирген Клоп на челниците на клубот им соопштил дека раскин на договорот и дека сака по завршувањето на сезоната да замине.

Од Борусија Дортмунд во текот на денешниот ден ќе одржат и прес-конференција на која се очекува да биде потврдена оваа шпекулација, или секако да биде демантирана.

Јирген Клоп од 2008-ма е на клупата на Борусија Дортмунд и со овој тим два пати ја освои Бундеслигата, три пати германскиот Суперкуп, еднаш домашниот Куп, а играше во финале во ЛШ во сезоната 2012/2013.