Спорт

Клоп веќе се откажа од шампионската титула

Клоп веќе се откажа од шампионската титула

Иако денеска стартува пролетниот дел од актуелната сезона во германската Бундес лига, предводникот на Борусија од Дортмунд, Јирген Клоп е убеден дека неговиот тим не може да му биде конкуренција на Баерн (М) кога е во прашање трката по шампионската титула.

“Пролетниот дел од сезоната го стартуваме на четвртата позиција на табелата и имаме многу бодови помалку од екипата на Баерн (М).  Сите сме свесни дека се е во рацете на Баерн (М). Во овој момент, ние не можеме, ние не смееме да се споредуваме со Баерн (М). Борусија мора да биде сконцентрирана само на следниот натпревар, а сега мора да бидеме сконцентрирани само на првенствената пресметка против Аугсбург. Потоа сакаме да ги поминеме тие тимови кои се пред нас. Тоа е можно, не можам да гарантирам, но мислам дека е можно. Мислам дека се разбуди и нашиот борбен дух”, изјави Клоп.