понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Коалицијата на НВО во Струмица бара оставка од Заев

Коалицијата на НВО во Струмица бара оставка од Заев

Коалицијата на НВО во Струмица бара оставка од Заев

Поврзани вести

Зоран Заев се бори за свои интереси, а не за интересите на струмичани, што е негова должност како градоначалник на градот. Бараме Зоран Заев да се повлече, да даде оставка и да се одржат предвремени локални избори оваа есен.

Со ова барање денеска излезе Коалицијата на невладини организации во Струмица, откако во изминативе денови граѓаните на Струмица секојдневно се произнесуваат со истиот став.

– Зоран Заев вчера самиот призна дека не е во Струмица и дека можат да го најдат во Скопје. Тој не е градоначалник на Струмица туку си тера своја агенда и се бори за свои интереси. Струмица е единствената општина каде при избран градоначалник-немаме градоначалник. Општината зад нас е празна зграда, без градоначалник, тој зема плата без да работи. Нема случај во светот каде градоначалникот зема плата за неработење. Дополнителни,Заев е човек без кредибилитет, човек кој е фатен жив како бара поткуп од 200.000 евра и човек кој се што вели и се што вети, излажа. Струмица трпи, струмичани се без градоначалник, човек со афери и криминални зделки, велат од Коалицијата на НВО од Струмица.

Тие потенцираат дека само така Зоран Заев треба и мора да се соочи со граѓаните на Струмица. Во текот на вчерашниот ден и струмичани порачаа дека Заев да си замине од позицијата градоначалник , да се соочи со народот и да распише нови локални избори.

Коалицијата на НВО во Струмица бара оставка од Заев бидејќи смета дека суштински тој не е градоначалник на струмичани, туку само е лидер на неговата партија кој не обрнува ниту тронка внимание за градот Струмица и сака да ја втурне државата во пропаст.

-Заев наместо да бега и да држи пресови во Скопје и во други градови, нека дојде тука во Струмица, каде што ние граѓаните го плаќаме и нека објасни зошто ниту едно ветување не е исполнето, зошто ветувањата за нови канализации, нови водоводни системи, нови плоштади и осветлување-ништо од ова не е исполнето. Зошто Струмица е напуштена и е единствена општина без градоначалник. Зоран Заев е човек без образ и без кредибилитет и има изгубено контакт со реалноста. Со барањето на мито од 200.000 евра тој остана без образ и кредибилитет, вели Димитар Ангелов, еден од групата струмичани кои бараат оставка од градоначалникот.

Струмичани додаваат дека со криминалните тендери Заев докажал дека е нечесен, со својата не работа и лажните ветувања покажал дека не заслужува да биде градоначалник.

– Доста е! Ние граѓаните протестираме три месеци, секој ден а тој не се ни огласи во јавноста. Во желбата за политички интерес и профит, тој престана да биде градоначалник. Време е да си замине, што побрзо тоа подобро. Време е да се соочи со народот на изборите, рече Ангелов.

Најчитани вести