петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Коалицијата предводена од САД го бомбардираше главниот гасовод под контрола на џихадистите

Меѓународната коалиција првпат го нападна влезот и салата за молитва на фабриката „Конеко“ во источната провинција Деир ал Зур, истакна директорот на организацијата Рами Абдел Рахман.

gasovod

Последни вести

Силите на коалицијата предводена од САД нанесоа удари врз главниот гасовод под контрола на „Исламска држава“ во Сирија, соопшти невладината организација Сириски центар за набљудување на човековите права.

– Меѓународната коалиција првпат го нападна влезот и салата за молитва на фабриката „Конеко“ во источната провинција Деир ал Зур, истакна директорот на организацијата Рами Абдел Рахман.

Според него, целта на нападот била да ги натера џихадистите да ја напуштат фабриката, која е најголема во Сирија. Неколку џихадисти биле ранети, додаде тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести