понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кочова: Промената на инсулинот не е штетна за децата

Таа посочи дека се работи за квалитетен инсулин и нема потреба родителите да паничат дека тоа ќе им штети на децата.

insulin

Последни вести

Докторка Мирјана Кочова од Клиниката за детски болести вели дека нема никаков проблем во менувањето на инсулинот, објави „Канал 5“.

Таа посочи дека се работи за квалитетен инсулин и нема потреба родителите да паничат дека тоа ќе им штети на децата. Докторката појасни дека и досега доколку на некое дете не му одговата типот го менувале инсулинот и тоа воопшто не е никаков проблем.  За децата под 5 годишна возраст инсулинот ќе го даваат преку пумпи.

Вкупната бројка на деца до 18 години кои примаат инсулин изнесува меѓу 350 и 500, а најчестата причина за појава на дијабет е од автоиумина природа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести