петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 40

До кога СДСМ ќе ја држи цела држава во криза?

Прислушуваните материјали, партизацијата на Специјалното обвинителство и урнисувањето на главниот град, не дадоа никаков ефект. Рејтингот на СДСМ се уште далеку зад оној на ВМРО-ДПМНЕ.

zaev-frla-boja

Последни вести

Најголемата опозициска партија наместо со проекти и програма да излезе пред граѓаните, повторно сака  да избега од избори со предвидливи и срамни потези, кои не поминуваат ниту кај нивното членство и нивните поддржувачи.

Членовите СДСМ по социјалните мрежи искажуваат разочарување и се прашуваат до кога СДСМ ќе ја држи цела држава во криза. Ниту меѓу опозициските експерти веќе нема дилеми. СДСМ го чека нов пораз на изборите на 11 декември, пишува „Курир“.

Прислушуваните материјали, партизацијата на Специјалното обвинителство и урнисувањето на главниот град, не дадоа никаков ефект. Рејтингот на СДСМ се уште далеку зад оној на ВМРО-ДПМНЕ.

Политологот Ненад Марковиќ вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да има комотно мнозинство по изборите, но сепак, свесен е дека СДСМ го чека пораз.

„ВМРО-ДПМНЕ од една страна веројатно по изборите ќе се збогува со комотното мнозинство, а СДСМ има малку време да ја надомести разликата во рејтингот, која не е веќе така голема, но сепак постои” – вели Марковиќ во изјава за Дојче Веле.

Претходно и политичкиот аналитичар Петар Арсовски, кој исто така важи за близок до опозицијата јавно призна дека на изборите не треба да се очекуваат промени и дека СДСМ повторно ќе доживее пораз.

-Овие бројки се статични на македонската политичка сцена веќе подолг период. Повеќе анкети имаше од моментот на објавување на снимените материјали до сега, а рејтингот на партиите се менуваше многу малку. Ќе видиме што ќе се случува до изборите, бидејќи ние сега од СЈО добивме две обвиненија, така да јас очекувам тоа да се засили во наредниот период и тоа да влијае на бројките. Секако, не очекувам драматични промени на 11-ти декември и мисалм дека периодот на расчистување на македонската политичка сцена допрва доаѓа, по 11-ти декември, вели Арсовски за Канал 5.

Арсовски смета дека активностите на терен на раководството на ВМРО ДПМНЕ имаат голема влијание врз перцепцијата на граѓаните за тоа кој ги остварува ветените проекти.

-Секако дека владејачката партија со овие прес-конференции кои што ги прави на терен и со активната нарачка на проекти кои треба да се спроведат на терен, дека придонесува за својот рејтинг, рече Арсовски.

Новинарката Катерина Блажевска која исто така е дел од опозициските структури во новинарството со жалење констатираше дека по се што правеле во изминатите 2 години, не успеале да го сменат јавното мислење и дека граѓаните, повторно довербата ќе му ја дадат на ВМРО-ДПМНЕ.

Најчитани вести