среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Кои се најфотографираните локации во светот?

Сервисот е базиран на податоци од интернет страницата за споделување на фотографии Панорамио, а го смислил професор по информатика од Естонија.

najfotografirani lokacii

Поврзани вести

Сајтсмап (Sightsmap) е интерактивна мапа која ги покажува најчесто фотографираните популарни дестинации во светот.

 

Сервисот е базиран на податоци од интернет страницата за споделување на фотографии Панорамио, а го смислил професор по информатика од Естонија.

 

Мапата е поделена по бои, колку бојата е потопла, толку повеќе фотографии се направени на некое место.

 

Локацијата можете да ја истражувате со кликање на неа, со одбран максимален зум можете да дојдете до ниво на улици во одбраната локација.

 

Маркерите кои се наоѓаат на мапата ја бележат моментално најатрактивната локација на мапата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести