сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Кој стои зад денешените протести?

stecaec1

Последни вести

Автобуси од Струмица и од Куманово довезле група граѓани денеска, кои себе си се идентификуваат како стечајци, и кои на наводен мирен протест се собраа пред Владата. Токму овие две општини се општините кои опозициската СДСМ ги користи секогаш кога треба да се организираат некакви протести какви што беа денешните.

Помеѓу присутните граѓани беа забележани постари активисти на СДСМ од Куманово и Струмица.

Не може, а да не се забележи дека и овие граѓани се носени со автобуси на превозници од овие два града.

str

Помеѓу наводните демонстранти беше забележан и високиот функционер на СДСМ, Кире Наумов за кој не знаеме по кој повод се појавил помеѓу протестантите. Но сигурно, неговото присуство би значело дека токму СДСМ стои како организатор на овие протести.

Забележана беше и Олгица Станковска која е позната во јавноста како лице кое се појавува на сите протести организирани од СДСМ.

Пробивањето на полициски кордон е препознатливо за СДСМ, но овој пат очигледно тие ги користат граѓаните за политиките на СДСМ.

Претседателката на здружението на стечајците од Куманово УНИТ, Лилјана Георгиевска која се смета за блиска до Радмила Шеќеринска и една од присутните на конгресот кога се бираше новиот претседател на СДСМ, во неколку наврати се закани дека се подготвени за сценарија како во Украина, Босна, Црна Гора и Хрватска.

Овие протести очигледно се со цел да се дикредитираат измените во законот кои ги донесе Владата и Собранието на Република Македонија со кој се планира решавање на статусот на над 3000 граѓани кои се вистински стечајци.

Со самиот факт дека се ближат претседателски избори а се поверојатно е дека би се одржале и предвремени парламентарни избори, немајќи како, СДСМ очигледно свесна дека не може да излезе со добри и издржани понуди пред граѓаните се реши на старите тактики и политики кои на минатите избори им донесоа катастрофален пораз.

Токму овие две општини се општините кои опозициската СДСМ ги користи секогаш кога треба да се организираат некакви протести какви што беа денешните.

avtobusi

Помеѓу присутните граѓани беа забележани постари активисти на СДСМ од Куманово и Струмица. Не може, а да не се забележи дека и овие граѓани се носени со автобуси на превозници од овие два града.

Помеѓу протестантите беше забележан и високиот функционер на СДСМ, Кире Наумов за кој не знаеме по кој повод се појавил помеѓу протестантите. Но сигурно, неговото присуство би значело дека токму СДСМ стои како организатор на овие протести.

KN

Забележана беше и Олгица Станковска која е позната во јавноста како лице кое се појавува на сите протести организирани од СДСМ.

olgica

Пробивањето на полициски кордон е препознатливо за СДСМ, но овој пат очигледно тие ги користат граѓаните за политиките на СДСМ.

Претседателката на здружението на стечајците од Куманово УНИТ, Лилјана Георгиевска која се смета за блиска до Радмила Шеќеринска и една од присутните на конгресот кога се бираше новиот претседател на СДСМ, во неколку наврати се закани дека се подготвени за сценарија како во Украина, Босна, Црна Гора и Хрватска.

slika-rad

Овие протести очигледно се со цел да се дикредитираат измените во законот кои ги донесе Владата и Собранието на Република Македонија со кој се планира решавање на статусот на над 3000 граѓани кои се вистински стечајци.

Со самиот факт дека се ближат претседателски избори а се поверојатно е дека би се одржале и предвремени парламентарни избори, немајќи како, СДСМ очигледно свесна дека не може да излезе со добри и издржани понуди пред граѓаните се реши на старите тактики и политики кои на минатите избори им донесоа катастрофален пораз.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести