Магазин

Колач со цреши

Колач со цреши

Состојки

2 лажици масло

1 чаша ( 200 мл) газирана вода

4 јајца

2 чаши (200 мл) шеќер

1 паковка ванилин

1 паковка пециво

4 чаши ( 200 мл) брашно

300 гр исчистени цреши

Маслото се меша заедно со газираната вода, се додаваат шеќерот, јајцата, ванилинот, пецивото и убаво се промешува. На крај се додава брашното.

Смесата ја ставаме во намрсена тава бр.30 и ги редиме во неа сите цреши едно по едно, ја печеме на 180 степени околу 40 минути.

Готовиот колач може да се посипе со шеќер во прав, а наместо цреши може да се користат вишни.