четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Колку ќе се намалат платите и пензиите во Србија ќе се знае следната недела

До крајот на неделава ќе биде познат економскиот план во државните претпријатија, кои треба да имаат јасно определени проекти и да го реализираат само она што се наоѓа на списокот на приоритети, а останатото, според Михајловиќ, ќе мора да почека.

Zorana-Mihajlovic_20146

Последни вести

Во следните седум дена, Владата на Србија треба да донесе решение за тоа колку ќе бидат намалени платите во јавниот сектор и пензиите, со цел да се намали буџетскиот дефицит и да се стабилизираат јавните финансии.

– Не е важно кој ден ќе биде донесена одлуката. Важно е тоа да се направи квалитетно и да се дефинираат приоритетите во Владата, министерствата и државните претпријатија, изјави српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ.

Таа нагласи дека „при подготовките на мерките, кои ќе овозможат намалување на буџетскиот дефицит, е потребно да се одвои важното од помалку важното, за што Владата ќе донесе одлука во следните седум дена“.

До крајот на неделава ќе биде познат економскиот план во државните претпријатија, кои треба да имаат јасно определени проекти и да го реализираат само она што се наоѓа на списокот на приоритети, а останатото, според Михајловиќ, ќе мора да почека.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести