вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Колку пари крие Candy Crush Saga?

candy crash saga

Поврзани вести

Стотина милиони луѓе ширум светот се „навлечени“ на видео ограта Candy Crush Saga, а компанијата „Кинг“, која што стои зад нејзе наскоро ќе стане нов хит на Берзите.

Најголемата IPO и IT индустрија по „Фејсбук“ нема повеќе да биде од сфетата на „сериозниот“ софтвер, туку дел од забавната индустрија, која што бележи вртоглав раст во последните години.

„Кинг“ објави нови податоци, кои на потенцијалните вложувачи им најавуваат дека појавувањето на берза ќе биде „тежок“ дури 7,6 милијарди долари, односно акциите ќе вредат меѓу 21 и 24 долари.

Иако IT индустријата има многу специфичности, аналитичарите сметаат дека во овој случај профитот на компанијата нема да се доведе во прашање.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести