среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Колку Сноуден ја чини Америка?

Демпси додал дека ќе им се потребни околу милијарда долари за да го покријат губитокот од кражбата на Сноуден.

g_snoudennn

Поврзани вести

На Америка ќе и бидат потребни две години и најверојатно милијарда долари за да ја надомести „штетата“ која ја направи Едвард Сноуден, истакнал генералот на војската на САД, Мартин Демпси.

Демпси потенцирал дека поголемиот дел од документите кои ги украл поранешниот соработник на НСА и ЦИА се поврзани со американската војска.

Тој појаснил дека е формиран посебен тим кој ќе ја истражи точните размери од кражбата на Сноуден и ќе се обиде да дефинира решенијата.

„Во моментот го прегледуваме она за што веруваме дека Сноуден го ископирал. Веруваме дека имам добие доволно информации околу тоа. Поголемиот дел од документит имаат врска со нашите воени способности, операции, тактики, техники и процедури“, рекол Демпси.

Демпси додал дека ќе им се потребни  околу милијарда долари за да го покријат губитокот од кражбата на Сноуден.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести