понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Колорадо: Двегодишно девојче под дејство на марихуана

Девојче заврши во болница поради марихуана.

marihuana

Поврзани вести

Еден ден по легализацијата на продажбата на марихуана во Колорадо, двегодишно девојче примено во болница со знаци на труење со тетрахидроканабинол, супстанца која ја содржи марихуаната, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Девојчето од градот Лонгмонт на истокот на Колорадо почнало да се однесува чудно додека со мајка и биле во продавница. Вознемирената мајка бргу го однела девојчето во болница, каде било утврдено дека е под дејство на ТХЦ, супстанцата која го предизвикува наркотичното дејство на марихуаната.

Лекарите велат дека девојчето ќе биде пуштено од болница без последици.

Полицијата извршила претрес во домот на семејството и најави дека мајката ќе биде изложена на проверка дали е под дејство на дрога. Пред полицијата, мајката рекла дека пред да одат во продавница, ќеркичката нашла колаче на улица и почнала да го јаде, но мајка и и кажала веднаш да го фрли.

Лонгмонт има една продавница во која може да се купи марихуана, вклучително и колачиња со марихуана, само со медицинска потврда дека дрогата е за лекување на здравствени проблеми.

Во соседниот град Болдер е и една од новите 30-ина продавници во кои жителите на Колорадо од почетокот на 2014 година можат да купат марихуана и без лекарски рецепт. Овие продавници и вчера се соочуваа со долги редици и голем интерес од луѓе кои доаѓаат и од други делови на САД и за првпат можат да купат марихуана без да бидат гонети од полицијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести