вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Колумбија: Запленети седум тони кокаин

Полицијата соопшти дека дрогата била сокриена во кутии со ананас. Операцијата била спроведена во последните два дена, пренесува „Гласот на Русија“.

kokain

Поврзани вести

Колумбиските безбедносни служби запленија седум тони кокаин во специјална операција во пристаништето Картегени, соопшти министерот за одбрана Хуан Карлос Пинзон. Тоа е најголема заплена на дрога во Колумбија во последните осум години.

„Тоа беше совршена операција на полицијата, морнарицата и канцеларијата на државното обвинителство и можеби најзначајната заплена во историјата на Картагена. Дрогата требаше да биде испратена во Ротердан, но е запленета пред да исплови,“ изјави Пинзон.

Полицијата соопшти дека дрогата била сокриена во кутии со ананас. Операцијата била спроведена во последните два дена, пренесува „Гласот на Русија“.

Од почетокот на 2014 година, колумбиските власти запленија околу 30 тони кокаин, од кои 13 тони во пристаништата. Последната голема операција е извршена кон крајот на март и резултираше со заплена на два тона дрога во пристаништето Санта Марта.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести