сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Командант на Ал Каеда убиен во Јемен

al kaeda jemen

Поврзани вести

Командант на Ал Каеда, Шајеф Мухамед Саид е убиен синоќа во Јемен во операција на јеменските сили.

Ал Шабвани беше еден од најопасните и најбараните команданти на Ал Каеда, осомничен за вмешаност во киднапирање и убиства на јеменските полицајци и странци, изјави портпаролот на јеменските сили.

Неговиот автомобил е запрен во близина на претседателската палата со уште четири лица, од кои едно исто така е убиено во размената на оган до која дојде поради тоа што пружиле отпор при аспењето. Другите три лица се уапсени

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести