четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Командант на Хезболах убиен пред својот дом во Бејрут

hizbulla

Поврзани вести

Либанската шиитска милитантна организација Хезболах денеска соопшти дека еден од нејзините команданти е убиен синоќа пред неговата куќа во Бејрут и за убиството го обвини Израел.

Во соопштението на Хезболах се наведува дека Хасан ал Лакис бил убиен на полноќ во предградието на Бејрут, Хадат.

Либански офицер за безбедност и извор близок до Хезболах, соопштија дека Лакис бил застрелан со пиштол со придушувач. Тој бил однесен во болница, но умрел рано изутрината од повредите.

„За овој напад го обвинуваме нашиот непријател, Израел“, нагласи шиитската милитантна групација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести