сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Командант на ОВК се заканил дека ќе уништи манастир на Косово?

decani_y

Поврзани вести

Непознат маж се заканил дека деновиве ќе го уништи манастирот Високи Дечани на Косово.

Косовската полиција известила дека непознато машко лице кое се претставило како командант на ОВК, се јавил во локална телевизија и рекол дека подготвува напад на манастирот во следните два дена и камерите да им бидат подготвени за да го снимат уништувањето на Високи Дечани.

Полицијата веднаш ги преземала неопходните мерки, а од КФОР и повеќе амбасадори на западни држави на Косово биле изразени солидарност и поддршка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести