сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Командант Талибани од „Планинска бура“ екстрадиран во Македонија

Метим Ислами беше осомничен и осуден во отсуство за дела поврзани со тероризам и акцијата „Планинска бура“ во тетовско Бродец, каде заедно со уште три лица тогаш беше во бегство.

po

Последни вести

Со највисоки мерки на безбедност во Македонија е екстрадиран Метин Ислами познат како командант Талибани.

Од полицијата само потврдуваат дека Ислами е преземен од Косово, но не откриваат повеќе детали.

Ислами беше осомничен и осуден во отсуство за дела поврзани со тероризам и акцијата „Планинска бура“ во тетовско Бродец, каде заедно со уште три лица тогаш беше во бегство.

Од полицијата повеќе детали велат дека ќе соопштат во текот на утрешниот ден.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести