четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Комеморација во спомен на загинатите британски војници

komemoracijaaa

Последни вести

Во спомен на загинатите британски војници од Првата светска војна делегација на Министерството за одбрана на Република Македонија, предводена од министерот Зоран Јолевски, денеска положи венец со свежо цвеќе на Британските воени гробишта во Скопје.

– Оваа служба е со цел да се потсетиме на сите оние од различни националности, воени лица или цивили, кои го изгубиле својот живот во војна или конфликт или за каузата за мир, информираше Британската амбасада во Македонија која воедно и ја организираше Службата за сеќавање .

На службата во чест на 117 војници на Велика Британија погребани во Скопје, присуствуваа и претставници на Армијата на Република Македонија и на  дипломатската заедница во земјава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести