понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Комеморација за жртвите од Првата светска војна

padnatiborci

Поврзани вести

Вечерва пред споменикот на паднатите херои за Македонија ќе се одржи комеморација за сите жртви во Првата светска војна.

Настанот се организира по повод стогодишнината од Првата светска војна.

– Комеморацијата по повод стогодишнината од Првата светска војна претставува хуман чин преку кој Македонија заедно со други држави засегнати од оваа војна се вклучува во активностите организирани на меѓународно ниво. Со оваа комеморација, нашата држава дава почит кон паднатите борци и жртвите во Македонија, но и на сите воени и цивилни загуби и страдања во светски рамки, информира Министерството за одбрана.

Во Првата светска војна загинаа повеќе од 10 милиони луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести