сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Комеморативни собири во САД по повод нападите на денешен ден

article-2403775-1B81982B000005DC-225_964x788

Последни вести

Во Соединетите држави се одржуваат комеморативни собири по повод 13 годишнината од нападите на Ал Каеда врз Њујорк, Вашингтон и Пенсилванија на 11 септември 2001 година кога загинаа скоро 3 илјади луѓе.

Претседателот Барак Обама говореше во Пентагон за време на приватната церемонија за роднините на луѓето кои беа убиени во нападот врз седиштето на американското министерство за одбрана.

Во Њујорк, роднините ги прочитаа имињата на нивните загинати во нападот врз двете згради на Светскиот трговски центар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести