Македонија

Комитите и вардарците слават среде Истанбул (ВИДЕО)

Комитите и вардарците слават среде Истанбул (ВИДЕО)

Над 300 Комити беа голема поддршка за фудбалерите на Вардар кога македонскиот клуб славеше победа на гостувањето во Истанбул.

По натпреварот во подтрибинскиот простор, навивачите на Вардар со песна и оро ја прославија големата победа и пласманот на Вардар во групната фаза на Лига Европа. Погледнете ја песната: „Ја излези Ѓурѓо“ во изведба на „Комитите“:

Фудбалерите на Вардар првпат во македонската историја се пласираа во Лига Европа откако по вторпат го победија турскиот гигант, Фенербахче.

Стрелци за Вардар беа Џигаури и Глигоров откако претходно Фенербахче поведе во 61 минута со голот на Роман Нојштадер.

Победничкото славје на вардарци не застана на тревникот, па во соблекувалната се пееше „ШАМПИОНЕ, ШАМПИОНЕЕЕ“.