понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Компании од Бугарија и Швајцарија ќе купуваат цинк и олово од „Трепча“

rudnik3-610x400-610x320

Последни вести

Една компанија од Бугарија и една компанија од Швајцарија ќе го купуваат оловниот и цинквиот концентрат од комбинатот „Трепча“.

Предвидено е производство на околу 13 илјади тони концентрат на олово и цинк за една година, кои на Трепча ќе и донесат приход од околу 15 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести