четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Компаниите ги раскинуваат рекламните договори со Суарез

reklama-suarez-500

Поврзани вести

Познатиот германски производител на спортска опрема Адидас соопшти дека до крајот на Мундијалот веќе нема да ја користи рекламата во која се појавува Луис Суарез.

Причина за таквата одлука на Адидас е суспензијата на Уругваецот бидејќи на натпреварот против Италија на СП го гризна Кјелини.

-Адидас потполно ја поддржува одлуката која да донесе ФИФА. За нас однесувањето на Суарез е неприфатливо и мораме да потсетиме дека од играчите со кои имаме договор очекуваме одредени стандарди во однесувањето. Нема веќе да го користиме Суарез во маркетиншки цели за време на Мундијалот, се наведува во соопштението на Адидас.

Суарез е казнет со девет натпревари суспензија и четири месеци надвор од фудбалот поради недоличното однесување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести