петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Компанија од Киев ќе инвестира во Македонија, нови 150 работи места

Компанијата „Енергиа“ од Украина потврди дека ќе инвестира во Македонија.

firma

Поврзани вести

Компанијата „Енергиа“ ќе отвори нов производствен погон во близина на Скопје, а инвестицијата е вредна околу 18 милиони долари и ќе донесе нови 150 работни места.

Планот се состои од изградба на фабрика за производство на „окси“ (OXI) системи за прочистување на водата.

Фабриката ќе биде изградена во близина на Скопје.

Изградбата на фабриката ќе почне оваа година, а се очекува со работа да почне кон средината на 2015 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести