среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Компанијата „Антура“ ќе донесе 300 вработувања во Кочани

1nikola500

Последни вести

Холандската компанија „Антура“ ќе инвестира над шест милиони евра и ќе вработи над 300 граѓани во кочанскиот регион.

Ова го истакна премиерот Никола Груевски во вестите на Канал 5 по присуството на пуштањето во употреба на оваа фабрика.

-Задоволство ми е што денеска имав можност да присуствувам овде во Кочани на отворањето на новата фабрика, лабораторија за производство за семе и корени за цвеќиња, кои што се прават со специјална технологија која е еден вид тајна на оваа компанија, којашто е формирана и е во сопственост на една холандска фамилија, којашто долго време и традиционално се занимава со совој бизнис, рече Груевски.

Контактите, со оваа компанија, како што нагласи Груевски, биле започнати некаде во 2012 година, кога промоторот во Холандија остварил средба со претставници на компанијата, по што со министерот за првлекување на странски инвестиции Веле Самак со здружени сили, успеале да ја убедат компанијата да ја одбере Македонија како следна бизнис дестинација.

-Се работеше неколку години, веднаш по првиот контакт  на овие три лица беа донесени кај мене, некаде во почетокот на 2013 година каде што имав разговор со нив и ми ги соопштија нивните намери дека сакаат да отвораат фабрика којашто всушностѕ е една голеам лабораторија за производство на семе за цвеќиња и корења за цвеќиња, им дадовме можности да одат во повеќе општини и да си одберат локација, поминаа неколку општини и на крајот го одбраа Кочани, тука беа најзадоволни од самиот градоначалник, од она што им го понуди, услугата и од целиот начин на негово делување. Ние како влада го поддржавме тоа и чекор по чекор еве со инвестиција од 6 милиони евра дененска компанијата има 150 вработени, коишто веќе работат, а претходно биле без работа,  истакна премиерот во вестите на Канал 5.

Груевски додаде, дека компанијата планира да го зголеми бројот на вработени до кај 300-400 луѓе, и дека планираат во иднина и да ги прошират нивните капацитети.

-Планот им е кога оваа фабрика ќе работи со полн капацитет да има годишно 10 милиони евра извоз, трипати неделно да се извезуваат големи контингенти на шлепери од овој материјал којшто се произведува тука и на некој начин да биде една од поактивните фабрики коишто во Македонија даваат сериозен извоз надвор од земјата.

Јас се радувам најмногу заради новоотворените работни места, истакна тој.

-Тука беа 150 луѓе кои претходно  седеле дома, биле фрустрирани или размислувале да заминат во странство, барале работа по секоја цена и неможеле да најдат, сега тие 150 луѓе се задоволни, работат во исклучително добри услови. Навистина секој би посакал да работи во една ваква атмосфера и јас сум многу среќен што го имаме ова и верувам дека оваа компанија ќе привлече и други во иднина да дојдат во Македонија, потенцираше премиерот Груевски.

Најчитани вести