понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Компир и грашок со кари

1E60B45B607F8C43B1C84EAD484D26A6

Последни вести

Овој рецепт е одличен предлог што да зготвите денеска за ручек.

Пригответе компир и грашок со кари зачин.

Начин на подготовка: 

1. На масло се пропржува ситно сечканиот лук, сечканиот целер и морковот сечкан на кругови или полукругови.
2. Се става брашното и кари зачинот, се промешува.
3. Се ставаат компирите сечкани на коцки и се прелева со вода.
4. При крај се додава грашокот, се зачинува и се доварува да се соединат вкусовите.
5. На крај се додава сечканиот магдонос.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести